Czy mogę powiedzieć do pana TATO?

December 13, 2017

Byłem poruszony słysząc tę historię i powyższy cytat... Słowa te wypowiedział mały chłopiec, który był odprowadzany do szkoły przez swojego wychowawcę z domu dziecka. Pewnego dnia zdobył się na odwagę i zapytał: "czy mogę powiedzieć do pana "tato" w szkole?" Chociaż raz chciał się poczuć jak wszyscy - nie być przyprowadzonym przez "pana" ale przez "tatę"...

 

Inna sytuacja: Wychowawczyni pracująca w domu dziecka zauważyła, że jedna z jej podopiecznych regularnie przychodzi do niej po szkole z błahych powodów: żeby o coś zapytać, żeby coś przynieść... Okazało się, że jedynym powodem dla którego to robiła, była chęć ukrycia przed koleżankami, że mieszka w domu dziecka. Gdy wracały razem - ona udając, że wraca do domu, szła do swojej wychowawczyni, która mieszkała w bloku w okolicy szkoły, a kilka minut później - gdy nikt już nie patrzył - wracała do placówki.

 

Mieć mamę, być w rodzinie, wracać do domu... To, co dla wielu z nas jest normalne - jest czymś bardzo wyjątkowym dla wielu dzieci, które nie mają domu. Poczucie przynależności, czy "bycie normalnym" - jak nazywają to same dzieci - to często pragnienie, które spoczywa na dnie ich serc w oczekiwaniu na spełnienie. Dzisiaj ok. 20 tysięcy dzieci przebywa w domach dziecka. Bez względu na to jak wyjątkowych wychowawców by nie miały, to zawsze będzie tylko dom dziecka.

 

 

W świątecznym okresie, w którym właśnie jesteśmy wiele organizacji i firm uaktywnia się organizując tysiące prezentów dla powyższych dzieci. Dobrze, że ktoś o nich myśli, ale niech te materialne próby uprzyjemnienia dzieciom tego grudniowego czasu nie zatrą naszej świadomości o tym co najważniejsze!

 

Każde z tych dzieci przede wszystkim potrzebuje mieć kogoś bliskiego - rodzinę! Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby każde z dzieci mogło wrócić do swojej rodziny, która wyszłaby "na prostą", ale niestety tak się nie dzieje...

 

Dlatego zachęcam by zdobyć się na odwagę i rozważyć, czy nie moglibyśmy czegoś w tym temacie zrobić? Czy nie mógłbym stać się tatą dla jakiegoś dziecka? Czy w moim sercu jest miejsce, by być mamą dla kogoś jeszcze? Czy jako rodzina nie moglibyśmy co kilka tygodni zaprosić kogoś z lokalnej placówki na weekend?

 

Rodzina zastępcza, rodzina zaprzyjaźniona, adopcja - bez względu na to jakiej drogi byś nie wybrał, możesz dać tym dzieciom dużo więcej niż zwykły prezent... Coś, co wpłynie na całe ich życie. Pomyśl o tym!

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Jak pięknie ten deszcz dzisiaj pada...

July 14, 2018

1/1
Please reload

Ostatnie posty

February 10, 2018

September 30, 2017

July 29, 2017

July 10, 2017

Please reload

Archiwum
Please reload

 

NIEBIESKI DOM

Ranoszka 124e

44-338 Jastrzębie-Zdrój

 e-mail: niebieskidom@onet.pl

 tel: 32 725 94 56